utorak, 23 decembar 2014 13:57

Predavanje profesora Dejana Mihailovića na Univerzitetu Privredna akademija u Novom Sadu

Redovan profesor – istraživač na Tehnološkom Institutu Monterej u Siudad Meksiku i gostujući profesor na Univerzitetu Države Rio de Žaneiro u Brazilu prof. dr Dejan Mihailović održao je u sredu 17.12.2014. predavanje na Univerzitetu Privredna akademija.

Predavanje je organizovano od strane Prof. dr Dragana Ilića, prodekana za nauku i međunarodnu saradnju na FIMEK-u. Pored studenata četvrte godine smera međunarodna ekonomija i ekonomska diplomatija, kojima je ovo predavanje inicijalno bilo namenjeno, predavanju su prisustvovali i studenti ostalih godina i smerova kao i studenti Pravnog fakulteta za privredu i pravosuđe u Novom Sadu. Izuzetno zanimljivo predavanje privuklo je i veliki broj saradnika i asistenata oba fakulteta. Autor knjiga „Demokratija kao utopija ", „Otkucaji modernog sveta" i „Razvoj i integracija: nova geopolitika svetske ekonomije" svoje predavanje započeo je definisanjem razlike između logike kapitala i kapitalizma kao društvene formacije, govoreći o modelima hegemonizacije kapitalizma, svetu kao plenu neoliberalnog konzervatizma i fenomenu globalizacije, uopšte. Prožimajući nit filozofije tokom čitavog predavanja profesor Mihailović je na teatralan i krajnje zanimljiv način pokušao studentima da dočara značaj tumačenja kapitalizma ne samo kao ekonomske kategorije već i kao zdravorazumske i logičke forme poimanja sveta. Upravo spoj ekonomije i filozofije jeste put ka boljem razumevanju ekonomsko – političkih dešavanja na svetskoj sceni kao i boljem prilagođavanju novih a opet starih tokova ekonomske misli, jer jedino na taj način može da se razume paradoks empirijskog tržišta i neempirijske savršene konkurencije. Velikim brojem primera „paketa mera" za 21. vek i kritikom postojeće interpretacije sveta profesor Mihailović dao je nadu mladim ljudima, rekavši da je ulaganje u znanje pravi i jedini put ka intelektualnoj i svakoj drugoj slobodi, slobodi koja oslobađa od robovlasništva, lažnih demokratija i neznanja.

Prof. Mihailović je istakao: „Velika mi je čast i zadovoljstvo što sam posetio Univerzitet Privredna akademija i u budućnosti najavljujem mnogo viši stepen saradnje vašeg cenjenog Univerziteta sa akademskim ustanovama iz Latinske Amerike."

Zahvaljujemo se prof. dr Mihailoviću što nam je ukazao čast i održao predavanje na našem Univerzitetu.