utorak, 16 decembar 2014 14:22

Poštovane koleginice i kolege,
pozivamo Vas da prisustvujete predavanju na temu „Svetska kriza: položaj Latinske Amerike i Srbije u novoj preraspodeli moći u savremenom svetu" koje će održati prof. dr Dejan Mihailović, redovni profesor - istraživač na Tehnološkom Institutu Monterej u Siudad Meksiku.

Prof. dr Dejan Mihailović u svom naučnom radu bavi se  političkom filozofijom, međunarodnim odnosima i geopolitikom. Takođe, autor je nekoliko knjiga: "Demokratija kao utopija", "Otkucaji modernog sveta" i "Razvoj i integracija: nova geopolitika svetske ekonomije", takođe i brojnih naučnih radova u stručnim časopisima u Meksiku, Brazilu i Sjedinjenim Američkim Državama. Član je meksičke filozofske asocijacije i nacionalnog sistema istraživača. Spoljno-politički komentator u meksičkim medijima i gostujući profesor na Univerzitetu Države Rio de Žaneiro u Brazilu.
Prof. dr Dejan Mihailović će Vam kroz predavanje predočiti kako je kapitalizam kao svet-sistem u dubokoj krizi. Njen karakter je univerzalan, domet globalan, a vremenski raspon dovoljno širok da bi zahvatio sve oblike društvenog totaliteta koji, u krajnjem slučaju, omogućuje da se svi ti aspekti krize sagledaju kroz jedinstvenu prizmu istrošenog civilizacijskog obrasca baziranog na idejama antropocentrizma, jednodimenzionalne kulture, patrijahalnosti i sistematskog razaranja oličenog u ratovima za resurse i ekološkom kataklizmom. Najpogođenije zemlje su, kao i uvek, one smeštene na periferiji svetskog kapitalističkog sistema, a jedna od njih je i Srbija. S druge strane, posle višedecenijskog tamnovanja u neoliberalnom divljaštvu, veći deo latinoameričkog potkontinenta uspeo je da se oslobodi raznih oblika neokolonijalne dominacije i iznedri alternativne projekte razvoja koji su omogućili da te zemlje konsoliduju sopstvene političke sisteme i nacionalne centre ekonomije ne ostajući pritom na marginama svetskih trendova.
Zašto sve to nije moguće sprovesti i u Srbiji?
Ima li svetlosti na kraju tunela? Većina je ne vidi. Možda zato što Srbija i nije u tunelu već u ambisu čija dubina ipak zavisi od nas samih.
Intervju sa našim gostom možete pročitati na http://serbiosunidos.com/sr/2012/03/intervju-dejan-mihailovic/