21 mar 2013

Promocija knjige "Otmice Zemunskog klana"

U prepunom amfiteatru Univerziteta Privredna akademija u Novom Sadu, 21.03.2013. godine, u okviru tribine „Pravi ljudi na pravom mestu“ održana je promocija knjige „Otmice Zemunskog klana“ autora Mileta Novakovića, pukovnika policije u penziji. Pored autora, o knjizi su govorili i Milomir Kragović, urednik izdavačke delatnosti kompanije „Novosti“, Boro Banjac, general policije u penziji i Saša Barjaktarović, šef kriminalističke policije u Novom Sadu.

Knjiga predstavlja svedočenje pukovnika policije o odredu smrti koji je sejao strah Srbijom u periodu od 2000. do 2003, o Zemunskom klanu koji je izvršio tridesetak ubistava, na desetine drugih krivičnih dela, prodao na stotine tona heroina, o surovim metodama koje su korišćene prilikom otmica Miroslava Miškovića, Milije Babovića, Bojana Matijevića, Suada Musića, Stefana Živojinovića, Svetozara Obradovića, Milenka Aleksića, Vuka Bajruševića, Dragoslava Vukovića, Duška Krstovića, o mafiji koja je ubistvom premijera Zorana Đinđića pokušala da preuzme rukovođenje državom. Prema rečima izdavača knjige, ova knjiga je istorijski dokument prema kojem će se pisati istorija.

U sjajnom ambijentu uz prisustvo velikog broja medija, prisutni su imali priliku da čuju i predavanje o jednoj od najsloženijih akcija u istoriji srpske policije – „Sablja“, kojom su rukovodili pukovnik Mile Novaković i Boro Banjac, kao i da vide ekskluzivne snimke zabeležene tokom same akcije koji su po prvi put prikazani u javnosti. Nakon predavanja, usledila je diskusija na kojoj su studenti Pravnog fakulteta za privredu i pravosuđe i Fakulteta za ekonomiju i inženjerski menadžment postavili brojna pitanja. Ova tribina izazvala je do sada nezabeleženo interesovanje i apsolutno oborila sve rekorde u smislu trajanja, puna tri sata, kao i broja prisutnih.