22 jan 2014

Završna manifestacija projekta “Energija je svuda oko nas“

U holu zgrade Vlade Autonomne Pokrajine Vojvodine 22.01.2014. godine održana je završna svečanost projekta "Energija je svuda oko nas 2013.". Tom prilikom uručene su nagrade najuspešnijim osnovnim i srednjim školama u AP Vojvodini.

„Energija je svuda oko nas" je manifestacija koja je po treći put za redom realizovana u osnovnim i srednjim školama u AP Vojvodini tokom 2013. godine, u organizaciji Centra za razvoj i primenu nauke, tehnologije i informatike, kao i uz svesrdnu podršku Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice,te Fakulteta za ekonomiju i inženjerski menadžment iz Novog Sada – FIMEK i građevinske firme "Simprolit".

Prisutne je u ime domaćina pozdravio mr Andor Deli potpredsednik Vlade AP Vojvodine i pokrajinski sekretar za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice. Skupu su se obratili i ing. Dragan Nešić, tehnički direktor građevinske firme, "Simprolit" , prof. dr Marijana Carić, predsednica Univerziteta Privredna akademija, ispred Fakulteta za ekonomiju i inženjerski menadžment – Fimek, kao i koordinator projekta, univerzitetski profesor Slobodan Popov predsednik Centra za razvoj i primenu nauke, tehnologije i informatike.

Mr Andor Deli je u svom pozdravnom govoru istakao važnost i uspešnost ovog projekta, kao i činjenicu da se već vrše pripreme za nastavak ove akcije i u narednim godinama. On smatra da je za izgradnju energetski odgovornog društva, jedna od polaznih tačaka baš edukacija mladih. U dvadeset i prvom veku se podrazumeva da se deca već od najmlađih uzrasta upoznaju sa energetskim resursima koji su nažalost izuzetno ograničeni te se pored pravilnog korišćenja istih mora raditi i na razvoju svesti o njihovoj štednji. "Zato i smatram, da je od izuzetne važnosti da se ovom tematikom ozbiljno bave i nastavnici, profesori i učenici u ustanovama osnovnih i srednjih obrazovanja." – rekao je mr Deli. Prof. dr Marijana Carić je između ostalog istakla: „Misija ovog projekta je, da kroz kreiranje i širenje novih znanja iz oblasti energetike i industrijskog inženjerstva stvorimo visoko kvalitetne interdisciplinarne i analitički čvrste obrazovne programe od praktične vrednosti i sve to u skladu sa očuvanjem životne sredine." Prof. Slobodan Popov je govorio o suštinskoj važnosti ove manifestacije za sve učesnike,od kojih će se jedan deo njih i osposobiti i razviti u buduće stručnjake iz ove oblasti. On je napomenuo i to da je projekat inoviran i obogaćen na bazi sugestija i iskustava iz prethodnih godina.

S obzirom na to da su prethodne realizacije projekta zadovoljile, čak i prevazišle očekivanja, organizatori smatraju da je ovogodišnja realizacija još više doprinela promociji postavljenog cilja. Manifestacija, u koju su uključena deca predškolskog uzrasta i učenici osnovnih i srednjih škola, predstavlja najcelishodniji put ka razvijanju odnosa prema energiji koja je sve veći problem civilizacije. Oblasti u kojima su učesnici takmičili su: Alternativni i obnovlјivi izvori energije; Mere štednje energije i Ekologija, upravlјanje otpadom i energija. Učesnici projekta svoja rešenja su davali u nekom od modaliteta za koji su se slobodno opredelјivali, a to su bili: Modeli ili makete; Multimedijalne prezentacije; Literarni radovi; Likovni radovi i Fotografije. Na završnoj manifestaciji nagrađeni učesnici su demonstrirali svoje kreacije i rešenja do kojih su došli u toku akcije.

Za 2013-u godinu dve najuspešnije škole su Osnovna škola "Sveti Sava" iz Kikinde i Srednja Hemijska Tehnološka Škola iz Subotice. Građevinska firma „Simprolit" bila je sponzor nagrada za prvoplasirane i darovala im vrednu računarsku opremu, dok je Fakultet za ekonomiju i inženjerski menadžment nagradio sve mentore vrednim nagradama.