18 maj 2018

Dodeljene nagrade na 8. međunarodnom Festivalu pameti

U Velkoj Sali Skupštine AP Vojvodine, 16.05.2018. godine održana je svečanost proglašenja pobednika 8. međunarodnog Festivala pameti (Festival of Mind). Projekat "Festival of Mind" je organizovan pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine-nacionalne zajednice, u saradnji sa Mensom Srbije i Fakultetom za ekonomiju i inženjerski menadžment -FIMEK.

Osmi međunarodni Festival pameti okupio je oko 1000 učenika iz 6 evropskih zemalja, odnosno iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Austrije, Italije i Slovačke, a najbolji od njih su pozvani na veliko Finale Festivala, čiji slogan glasi: "Budi kreativan – osiguraj svoju budućnost". Učenici – finalisti, njihovi profesori, kao i brojni gosti, predstavnici regiona i ambasada, prisustvovai su proglašenju pobednika.

Svečanost je otvorio Milan Kovačević, zamenik pokrajinskog sekretara za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine-nacionalne zajednice, istakavši značaj promocija znanja i mladih pametnih ljudi koji su budućnost sveta. “Samim tim što su to mladi ljudi i što je ovo međunarodni festival u koji je uključeno 6 zemalja, govori da se tu stvaraju neka nova poznanstva, nova iskustva i samim tim govori da je Srbija zemlja koja je otvorena i koja prati sveukupne trendove bez obzira što nismo članovi Evropske unije”, naveo je Milan Kovačević.
Ispred Fakulteta za ekonomiju i inženjerski menadžment, partnera „Festivala pameti“, dekan prof. dr Dragan Soleša čestitao je svima koji su stigli do finala i poželeo im puno sreće i uspeha u daljem radu, ali i da nastave da se trude i rade, jer upravo oni treba da budu lideri. „Ono što je naš motiv da podržimo ovo takmičenje i da danas budemo ovde sa vama jeste da promovišemo najbolje mlade ljude. Imperativ današnjeg vremena jeste da se svi okrenemo učenju, sticanju novih znanja, jer se samo takomože opstati u 21. veku i kao društvo i kao civilizacija.“ istakao je prof. dr Dragan Soleša.
Osnovni cilj Festivala pameti jeste da pruži šansu učesnicima da pokažu koliko su kreativni i koliko su sposobni za logičko razmišljanje i zaključivanje. Znanje stečeno u školi je dobra polazna osnova, ali to znanje treba kreativno primeniti u praksi. Za nadprosečne rezultate, neophodno je imati poverenje u sopstvene vrednosti, tj. samopouzdanje i kreativni način razmišljanja, zasnovan na smelim i novim idejama, uz puno mašte i dovitljivosti. Festival pameti podstiče učesnike da izađu iz šablona (out of the box), da razmišljaju odvažno i maštovito, bez autocenzure, da veruju u sebe i svoje kreativne sposobnosti, što se postiže kreativnom slagalicom DORIS autora Zdravka Živkovića.
“ Za osam godina traje ovaj Festival, i dalje se svake godine iznova se iznenadimo novim idejama učenika kojikoji učestvuju na takmičenju. Ova slagalica je pokazala da podstiče kreativnost i inventivnost. Učešćem u takmičenju, učenici postaju svesniji svojih sposobnosti i vrednosti, stiču veru u sebe, oslobađaju se onih osnovnih prepreka za kreativnost, znači autocezure, straha od loše procene, straha od promene i tako dalje. Tako postaju sposobni da kreiraju nove ideje, ne samo one velike, nego i one svakodnevno primenljive koje nam mogu omogućiti da nam život bude bolji nego do sada. Na takmičenju, osim slagalice kojom otključavaju „DNK kreativnosti, učenici rešavaju i biznis ideje.”, rekao je mr Zdravko Živković, kreator slagalice DORIS.
Kreativne radove žirija ocenjivao je žiri od 10 uglednih nacionalnih i inostranih stručnjaka koji su zatim izabrali pobednike Festivala javnim glasanjem. Najveći broj glasova i prvo mesto osvojio je Matej Fijačko, koji je poneo i titulu Šampiona pameti 2018. godine. Matej je učenik prvog razreda Srednje škole za oblikovanje i fotografiju iz Ljubljane (Slovenija). Drugo mesto pripalo je Marleni Riger, učenici četvrtog razreda Gimnazije Ursulinen iz Graca (Austrjia), dok je treće mesto osvojila Emilija Spasojević, učenica drugog razreda Tehničke škole „Sava Munćan“ iz Bele Crkve (Srbija). Pored osvajača prva tri mesta, plakete za uspeh dobilo je 15 finalista.