RTV Dokument - 12.11.2017.

22 novembar 2017 | Novosti | Štampa

IT SEKTOR

Broj zaposlenih u programerskom sektoru stalno raste, stopom od gotovo 23 odsto godišnje, a Novi Sad u tome prednjači u odnosu na ostatak zemlje. Koliko god da se pojavi stručnjaka u oblasti IT sektora, svi bi se zaposlili u roku od nekoliko meseci. Pitanje je gde naći stručnjake? Gde je zapelo? Šta bi rešilo problem? Kako zvuči obećanje države da mora da razvija pet industrijskih grana, među kojima je i IT oblast? Da li je uspešnima potrebna podrška države? Hoće li se taj sektor, kao i do sada, razvijati spontano i to isključivo ličnom inicijativom. Posebnost IT sektora je to što iz bilo kojeg grada ili sela u Srbiji može da se radi za velike domaće i svetske kompanije od kuće. Srbija izgubi od 50 hiljada do 100 hiljada evra godišnje po inženjeru koji odluči da ode u inostranstvo. Naime, toliko se otprilike uloži u razvoj jednog IT stručnjaka u našoj zemlji. U Srbiji, ali i u svetu, IT stručnjaci vrlo lako nalaze zaposlenje. Kako ih zadržati?

Sagovornici:

• Dragan Soleša - dekan fakulteta "Fimek" u Novom Sadu
  • Goran Trtica - student i moderator fakulteta "Fimek" u Novom Sadu
  • Dragana Đermanović - internet preduzetnica
  • Zoja Kukić - autorka u urednica "Startita"
  • Vuk Đukić - investicioni fond "South Central Ventures"
  • Tatjana Ostojić - izvršna direktorka "Bizita" i glavna urednica portala "PC Press"

Autorka emisije: Eržika Pap Reljin

Vise o ovome možete pogledati na ovom linku.

e-upis